Националното ни законодателство позволява при сключване на трудов договор, страните да предвидят допълнително условие с цел проверка годността на работника/служителя да изпълнява възложената му работа.
Кодекса на труда /КТ/ дефинира тези договори като предварителни със срок на изпитване, чието сключване и прекратяване са уредени с чл.70 и чл.71 от КТ.
Такъв договор може да се сключи и когато работникът/служителят желае да провери дали работата е подходяща за него.
Договорите със срок на изпитване могат да се сключат в полза и на двете страни. Последната, в чиято полза е уговорен срока за изпитване, до изтичането му може да прекрати трудовия договор без предизвестие и без да е необходимо да се мотивира /чл.71, ал.1 от КТ/. Другата страна има право да прекрати договора като отправи едномесечно предизвестие, освен ако в договора не е уговорен друг срок. В случай, че в сключения трудов договор не е упоменат в чия полза е уговорен срока за изпитване се приема, че срока за изпитване е уговорен в полза на двете страни /чл.70, ал.2 от КТ/.
При сключването му следва да се посочи какъв е окончателно сключения трудов договор – безсрочен или срочен.
Максимално допустимият срок за изпитване е 6 месеца /чл.70, ал.1 от КТ/. В срока за изпитването не се включва времето, през което работникът/служителят е бил в законоустановен отпуск или по други уважителни причини не е изпълнявал работата, за която е сключен договорът /чл.70, ал.4 от КТ/.
За една и съща работа с един работник/служител в едно и също предприятие трудов договор със срок за изпитване може да се сключва само веднъж / чл.70, ал.5 от КТ/.
През време на действието на този договор, страните имат всички права и задължения както при окончателния договор.
Трудовият договор се смята за окончателно сключен, ако не бъде прекратен до изтичане на срока за изпитване.
Закрилата при уволнение по чл. 333, ал. 1 от КТ не се прилага при прекратяване на договора за изпитателен срок, включително и ако изпитваният е бременна работничка/служителка. Основанието за прекратяване чл.71 ,ал.1 от КТ не попада в изчерпателно изброените за закрила в чл.333, ал.5 от КТ.