Корпоративен данък е известен и като данък върху печалбата на предприятията — трябва да се плаща от различните видове дружества, клубове, кооперации и неперсонифицирани сдружения върху печалбата от развиваната стопанска дейност.База за облагане е счетоводната печалба на данъчните субекти, преобразувана в намаление и/или увеличение според съответното законодателство.
Режимът на облагане с корпоративен данък е регламентиран в Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) .
С корпоративен данък се облагат:
- печалбата на местните юридически лица;
- печалбата на местните юридически лица, които не са търговци, включително организациите на вероизповеданията, от сделки по чл.1 от Търговския закон, както и от отдаване под наем на движимо и недвижимо имущество;
- печалбата на чуждестранните юридически лица от място на стопанска дейност в Република България;
- печалбата от дейността на определени организатори на хазартни игри.
Как се формира корпоративния данък?
Данъчната основа за определяне на корпоративния данък е данъчната печалба. Данъчната ставка на корпоративния данък е 10 на сто, а данъчният период за определяне на корпоративния данък е календарната година. За новоучредените данъчно задължени лица данъчният период обхваща периода от датата на учредяването им до края на годината.
Пример: Ако дружеството Ви е реализирало приходи в размер на 68000лв , а извършените разходи през отчетния период(календарната година) са в размер на 65000лв , дружеството реализира печалба в размер на 3000лв, която ще бъде обложена с 10% корпоративен данък. В резултат на което дължимия корпоративен данък ,който трябва да се внесе в хазната ще е на стойност 300лв.