Митническата декларация (МД) е акт, с който лицето посочва желанието си да включи дадени стоки в една от митническите процедури, които представляват основание за започване на митнически процеси, като например изчисляване на мито. Всички стоки, преназначени за включване в митническа декларация, освен тези, предназначени за свободна зона, следва да бъдат описани в митническата декларация. Или най- общо казано МД е първичен счетоводен документ, с който се декларира внос на суровини, материали, стоки или материални активи от доставчик, който се намира извън Европейския Съюз (ЕС), както и износ за получател, извън ЕС.
Митническите декларации се подават по електронен път, но някои стоки могат да бъдат декларирани устно или чрез друг акт, който се счита за декларация. В допълнение, може да се подаде митническа декларация и на хартия. Същата Декларация се съставя по образец и ред, одобрен от Министъра на Финансите. Образецът на Митническата Декларация съдържа необходимите реквизити, за да се изчисли митническата облагаема стойност, дължимите мита, акцизи и данък върху добавената стойност (ДДС).
Считано от 1 юли 2021г. се премахва прагът за освобождаване от ДДС на стоки от 22 евро (за България прагът бе 30 лева), в резултат на което всички стоки, внесени в ЕС, ще бъдат облагани с ДДС, независимо от тяхната стойност. Заедно с премахването на освобождаването от ДДС за внос на стоки с ниска стойност, в националното ни законодателство се въвеждат две опростявания за събиране на ДДС при внос на пратки със собствена стойност, които не превишават 150 евро:
- Специален режим за дистанционни продажби на стоки, внасяни от трети страни или територии (обслужване на едно гише при внос – IOSS), който улеснява събирането, декларирането и плащането на ДДC за доставчици, които внасят стоки от страни извън EC към крайни получатели (клиенти) в EC, като начисляват ДДС в момента на покупката. На практика това означава, че тези доставчици и електронни интерфейси могат да събират, декларират и плащат директно ДДC на избраните от тях данъчни органи, вместо клиентите да плащат данъка при внос в момента на доставката на стоките.
- Специален режим за деклариране и отсрочено плащане на данъка при внос, при който титулярят на разрешението за отсрочено плащане (митническия представител – пощи или куриер) начислява дължимия ДДС при внос на получателя и в последствие го заплаща на Агенция „Митници“.
Във връзка с описаните по-горе промени, от 01.07.2021 г. се въвежда Митническа декларация с намален набор от данни по колона Н7 от приложение Б на Делегирания регламент на Комисията (EC) 2015/2446.
Актуално към: 03.08.2021 г.