В статията ще разгледаме най-общо какви данъци и осигуровки следва да бъдат начислени при изплащане на възнаграждения по трудов договор, а и по договор за управление и контрол (накратко ДУК).
Тези два вида правоотношения имат своите прилики и разлики, но в случая данъчната и осигурителната тежест е абсолютна еднаква. Така че говорейки за изчисляване на осигуровки и данъци при начисляване на заплати по трудово правоотношение, информацията е валидна и за това при ДУК.
Това е важна информация, както за всеки един работодател, който има план да наеме лица,така и за всяко заето лице.
Към днешна дата за всяко лице, което работи по трудово правоотношение в България се плащат пет вида осигуровки и един вид данък общ доход. Това са:
ДОО
Това е фонда, които събира средства за изплащане на държавна пенсия. Нарича се Държавно обществено осигуряване и е осигурителната вноска с най-голям размер.
За лицата родени след 31.12.1959г. и работещи при 3-та категория труд (най-общия случай) тя възлиза на 14,8%, а за осигурените лица, родени преди 01.01.1960г. е 19,8%.
Важно е да се отбележи, че всички осигурителни вноски се поделят между работодател и работник в отношение 60 на 40. Какво означава това – работодателя поема 60% от тежестта, а служителя своите 40%.
ДЗПО
Допълнително задължително пенсионно осигуряване. Това е вноска за т.нар. втора допълнителна пенсия и се внася за осигурените лица, които са родени след 31.12.1959година.
Вноската по ДЗПО възлиза на 5% и е поделена между работодател/работник стандартно в отношение 60:40 (2,8%:2,2%).Средствата, които постъпват от всяко едно осигурено лице по този фонд се управляватот лицензирани пенсионноосигурителни дружества. За разлика от сумите по фонд ДОО, в ДЗПО натрупаните вноски се инвестират, може да се наследяват и осигуреното лице има лични права над тях.
Фонд НЗОК
Здравно осигуряване – тази вноска е 8% от осигурителния доход.
4,8% е за сметка на работодателя и 3,2% е за сметка на наетото лице. Тази вноска дава право на осигуреното лице, в случай на нужда, да получи финансова помощ при използване на определени медицински грижи. Финансира се от Националната Здравноосигурителна каса и може да покрие необходимите средства за лечение, частивно или цялостно, зависи от конкретния случай.
За осигуряване в случай на Безработица
Тази вноска се плаща, за да имаме право на обезщетение за безработица, когато временно се окажем без работа. Разбира се нужно е да покриваме и други условия. Фонд „Безработица” възлиза на 1% от осигурителния доход на работещото лице, като 0,60% е за сметка на работодателя, а 0,40% – за работника.
За Общо заболяване и майчинство (ОЗМ) – Размерът е 3,5%.
Разпределена е отново 60 на 40 работодател:работник или 2,1%:1,4%.Това е осигуровка за майчинство и временна неработоспособност. Характерното за тази осигуровка е, че самоосигуряващите се лица не са задължени да я плащат. При започване на дейност имат право да изберат дали желает да я внасят или не. Съответно ако се откажат от нея нямат право да използват обезщетения за временна неработоспособност и майчинство.
Докато за всички работещи служители по трудов договор, а и договор за управление и контрол, фонд ОЗМ е задължителен.
Освен всички осигурителни фондове, които вече разгледахме, работодателите плащат вноска и за фонд Трудова злополука и професионална болест. Тя е диференцирана вноска и варира от 0,4% до 1,1% от осигурителния доход на лицата, назначени по трудово правоотношение. Размерът се определя според кода на икономическата дейност на дружеството. Фонд ТЗПБ е изцяло за сметка на работодателя.
Важно е да отбележем, че българското законодателство е определило минимален и максимален осигурителен доход. Към момента те са съответно 780лв. и 3400лв.
Какво се случва, когато лице има брутно възнаграждение над максималния осигурителен доход? Нека вземем за пример 4000лв. месечно възнаграждение – осигурителни вноски се начисляват до максималната определена сума т.е 3400лв.
По-долу ще разгледаме пример за изчисляване на дължимите осигуровки и данъци, за да може нагледно да се изясни принципа.
Нека сега обърнем внимание и на Данък общ доход- ДОД.
При начисляване на възнаграждения по трудови правоотношения, освен осигурителни вноски следва да бъде начислен и удържан ДОД. В България този данък има единна ставка и тя е 10%. Дължимият размер се начислява върху данъчната основа и е за сметка на наетото лице. Ще изясним накратко как се определя данъчната основа и как се изчислява този данък: от брутното възнаграждение се изваждат начислените осигурителни вноски за сметка на лицето (40-те %, които са за сметка на работещото лице).
Това е данъчната основа и е базата, от която се начислява 10% ДОД. За жалост на много хора, при определяне на дължимия ДОД няма минимален или максимален облагаем доход. С 10% би се обложило възнаграждение и от 1000лв. и от 10 000лв.
Разбира се в частни случаи, като например при използване на отпуск за временна нетрудоспособност, лица с валидни ТЕЛК решения и инвалидност над 50%, при някои обезщетения начислени на различни основани от Кодекса на труда, данъчната основа и дължимия данък общ доход биха се пресметнали по различен начин.
Както обещахме ще разгледаме нагледно чрез два примера какви осигурителни вноски и данъци следва да бъдат начислени при две различни възнаграждения.
Също така може да използвате за справки нашите калкуалтори. Разработени от специалистите на Anagami, те са изключително полезни и удобни.
При брутно възнаграждение от 1500лв. месечно на наето лице родено след 31.12.1959г. и работило при условия на 3-та категория труд начислените осигурителни вноски биха били:
За сметка на работодателя осигурителните вноски са 18,92% или общо 283,80лв. (при ТЗПБ 0,4% ).
За сметка на работника общите начислени осигурителни вноски за трите фонда ДОО, ДЗПО и НЗОК са в размер на 13,78%, което е 206,70лв.
В този случай данъчната основа за определяне на дължимия ДОД ще е:
1500лв. – 206,70лв.= 1293,30лв.
ДОД ще е равен на 1293,30лв. х 10% = 129,33лв.
Всичко удръжки на служителя са 129,33лв. + 206,70лв. или Общо: 336,03лв.
Нетно възнаграждение: 1500 – 336,03 = 1163,97лв.
Общ признат разход за работодателя е брутното възнаграждение + осигуровките за сметка на работодателя, а именно 1500 + 283,80 = 1783,80лв.
Нека разгледаме пример и в случай, че възнаграждението е над максималния осигурителн праг. Например при брутна заплата от 4500лв.
Осигуровките за сметка на работодателя ще са: 3400 х 18,92% = 643,28лв.
Осигуровки за сметка на служителя: 3400 х 13,78% = 468,52лв.
ДОД ще е: 4500 – 468,52 = 4031,48лв. е данъчната основа. Ставката е 10% следователно дължимият ДОД ще е в размер на 403,15лв.
Всичко удръжки от служителя: 871,67лв.
Нетно възнаграждение: 3628,33лв.
Всичко признати разходи за дружеството са 5143,28лв.
Изчисленията са направени в случай, че става дума за лице работещо при условията на 3-та категория труд.
За управлението на всеки един бизнес от важно значение е ръководството да е наясно какви разходи са нужни, за да определя възнагражденията на своя персонал.
Когато наред с перфектния бизнес план, стои качествен екип, много упорита работа, мотивация, прогнозни приходи, но и ясни планирани разходи, това е сигурна стъпка към успеха.