С тази декларация се декларират пред Национална агенция по приходите(НАП) авансовите данъци върху доходите от граждански договори, наеми, авторски и други източници.
Задължение за подаване имат:
- предприятията и самоосигуряващите се лица – платци на доходи, задължени да удържат и внасят данъци по реда на ЗДДФЛ;
- физически лица, придобили доход, когато платецът на дохода не е задължен да удържа и внася данъка, освен в случаите когато доходът е придобит от местно физическо лице от източник в чужбина;
- лицата, задължени да удържат и внасят данък при източника при доходи от дивиденти и ликвидационни дялове и доходи на чуждестранни лица.
Декларацията по чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ и чл. 201, ал. 1 от ЗКПО се подава в сроковете за внасяне на дължимите данъци, а именно:
- За дължимия авансов данък за доходите от наем и друго възмездно предоставяне за ползване на права или имущество, както и за дължимия авансово данък за доходите от друга стопанска дейност (упражняване на свободна професия, извънтрудови правоотношения и т.н.) – декларацията за дължими данъци се подава, както следва:
- За 1-во тримесечие – в срок до 30 април на съответната година
- За 2-ро тримесечие – в срок до 30 юли на съответната година
- За 3-то тримесечие – в срок до 31 октомври но съответната година
За четвърто тримесечие не се внася авансово данък и съответно декларация не се подава.
- За дължимите окончателни данъци, в случай, че задължението за определяне и внасяне е на физическото лице – придобило доходите декларацията за дължими данъци се подава, както следва:
- За 1-во тримесечие – в срок до 30 април на съответната година
- За 2-ро тримесечие – в срок до 30 юли на съответната година
- За 3-то тримесечие – в срок до 31 октомври но съответната година
- За 4-то тримесечие – данъка се декларира в срок до 31 януари на следващата година
Декларацията може да се подаде лично или чрез упълномощено лице в Териториалните поделения на НАП, чрез лицензиран пощенски оператор или по електронен път чрез използване на класифициран електронен подпис или персонален идентификационен код (ПИК) издаден от НАП.
Предприятията – платци на доходи, както и самоосигуряващите се лица подават декларацията само по електронен път.
Важно е да се знае, че лице, което не подаде в срок декларация по чл.55 от ЗДДФЛ се налага глоба или санкция в размер до 500лв., а лице, което не подаде декларация по чл. 201, ал.1 от ЗКПО или не я подаде в срок се налага имуществена санкция в размер от 500 до 3000лв.
Актуално към: 21.07.2021 г.