Какво е Интрастат? Кои лица се Интрастат оператори и какви задължения имат?

Автор: Публикувано: 03/12/2024Актуална към: 03/12/2024
Anagami / Счетоводство / Какво е Интрастат? Кои лица се Интрастат оператори и какви задължения имат?

Законът за статистиката на вътресъюзната търговия със стоки /ЗСВТС/ урежда осъществяването на статистическата дейност за вътресъюзната търговия със стоки между Република България и държавите – членки на Европейския съюз, в съответствие с Регламент (ЕС) 2019/2152 на Европейския парламент и на Съвета от 27 ноември 2019 г. за европейската бизнес статистика и за отмяна на 10 правни акта в областта на бизнес статистиката, наричан по-нататък „Регламент (ЕС) 2019/2152“ (ОВ, L 327/1 от 17 декември 2019 г.), и Регламент за изпълнение (ЕС) 2020/1197 на Комисията от 30 юли 2020 г. за установяване на технически спецификации и правила по силата на Регламент (ЕС) 2019/2152 на Европейския парламент и на Съвета за европейската бизнес статистика и за отмяна на 10 правни акта в областта на бизнес статистиката, наричан по-нататък „Регламент за изпълнение (ЕС) 2020/1197“ (ОВ, L 271/1 от 18 август 2020 г.).

Според ЗСВТС вътресъюзната търговия със стоки обхваща вътресъюзния износ и вътресъюзния внос на стоки.

Вътресъюзният износ обхваща стоките, които напускат територията на Република България с местоназначение в друга държава членка:

  1. съюзни стоки без стоките, които са в транзит между държави членки;
  2. несъюзни стоки, поставени под митнически режим активно усъвършенстване в Република България.

Вътресъюзният внос обхваща стоките, които се въвеждат на територията на Република България, след като първоначално са били изнесени от друга държава членка:

  • съюзни стоки без стоките, които са в транзит между държави членки;
  • несъюзни стоки, които по-рано са били поставени под митнически режим активно усъвършенстване в държавата членка на износ и които остават под този митнически режим или се допускат за свободно обращение в Република България.

Компетентни органи по осъществяването на статистическа дейност за вътресъюзната търговия със стоки са Националният статистически институт, Националната агенция за приходите и Агенция „Митници“.

Праговете за деклариране и видовете данни, подлежащи на деклариране се определят със заповед на председателя на Националния статистически институт, която се обнародва в „Държавен вестник“ до 31 октомври на текущата година. Определените със заповедта прагове за деклариране и видове допълнителни данни са валидни за цялата следваща година.

Системата „Интрастат“ се прилага за събирането на данни за вътресъюзния износ и вътресъюзния внос на съюзни стоки, които не са обект на митническа декларация.

Задължени лица за подаване на декларации по системата „Интрастат“ – Интрастат оператори, са лицата, регистрирани по Закона за данък върху добавената стойност, които осъществяват вътресъюзна търговия със стоки в годишни обеми, изразени в стойност, над праговете за деклариране, поотделно – за вътресъюзен износ и вътресъюзен внос. Задължено лице е и всеки Интрастат оператор, който осъществява вътресъюзна търговия със стоки в годишни обеми, изразени в стойност под определените прагове за деклариране поотделно – за вътресъюзен износ и вътресъюзен внос, но се е регистрирал доброволно като Интрастат оператор. Извън тези случаи, лицата, които осъществяват вътресъюзна търговия със стоки, са длъжни да наблюдават ежемесечно натрупаните кумулативни обеми вътресъюзна търговия със стоки поотделно – за вътресъюзен износ и вътресъюзен внос, и да се регистрират като Интрастат оператори, когато са изпълнени изискванията.Интрастат декларациите са месечни и коригиращи. Интрастат операторът се регистрира и подава месечни декларации за вътресъюзен износ и/или вътресъюзен внос:

  1. когато годишният обем на вътресъюзната търговия със стоки от предходната година надхвърли прага за деклариране за текущата година, поотделно – за вътресъюзен износ и вътресъюзен внос;
  2. когато натрупаният кумулативен обем вътресъюзна търговия със стоки поотделно – за вътресъюзен износ и вътресъюзен внос, надхвърли определения праг за деклариране за текущата година.

Интрастат декларациите, уведомлението по чл. 10 от ЗСВТС, както и други подлежащи на подаване документи или данни от Интрастат операторите се подават в Националната агенция за приходите по електронен път, подписани с квалифициран електронен подпис.

По изключение в случаите на техническа невъзможност от страна на Интрастат оператор или на Националната агенция за приходите, предвидени в наредба, се допуска Интрастат декларации, уведомление, документи или данни да се подават в компетентната териториална дирекция на Националната агенция за приходите на технически носител, даващ възможност за надеждно възпроизвеждане на информацията и отговарящ на изискванията за формат на записа.

Интрастат операторите подават Интрастат декларация до 14-о число на месеца, следващ референтния период. Интрастат оператори с възникнало текущо задължение подават Интрастат декларация до 20-о число на месеца, следващ първия референтен период. За следващите референтни периоди срокът е до 14-о число на месеца, следващ референтния период. При възникнали нови обстоятелства Интрастат операторът декларира новите данни или извършва корекции в подадените данни в 7-дневен срок от датата на възникване на обстоятелствата.

Националната агенция за приходите съобщава на Интрастат операторите за констатирани обстоятелства, различни от декларираните за съответния референтен период, на базата на правомощията си по чл. 3, ал. 2, т. 7 от ЗСВТС и изисква от тях допълнително предоставяне на документи и данни, както и подаването на коригираща декларация за същия период. Интрастат операторите предоставят документите и данните и подават коригираща декларация в 7-дневен срок от датата на получаване на съобщението.

Националната агенция за приходите може да прави служебно корекции на данните в подадените Интрастат декларации след извършени уточнения с Интрастат операторите или съпоставка с източници на данни, установени при осъществяване на контролната дейност.

Събраните по реда на ЗСВТС индивидуални данни може да се използват само за статистически цели. Данните за стоковите потоци се разпространяват, като се гарантира анонимност на субектите, които са ги предоставили.

Интрастат оператор, който не подаде Интрастат декларация, не я подаде в предвидените срокове или предостави неизчерпателни или неверни данни в Интрастат декларация, се наказва с глоба или с имуществена санкция в размер от 500 до 5000 лв.

Праговете за деклариране и видовете данни, подлежащи на деклариране се определят със заповед на председателя на Националния статистически институт, която се обнародва в „Държавен вестник“ до 31 октомври на текущата година. Определените със заповедта прагове за деклариране и видове допълнителни данни са валидни за цялата следваща година.

Праговете за деклариране за 2024 г. съгласно Заповед РД – 05 – 70 / 23.10.2023 г. на Председателят на НСИ са:

  • За вътресъюзен внос – 1650000,00 лв.
  • За вътресъюзен износ  – 1900000,00 лв.

Праговете за деклариране на статистическа стойност за 2024 г. са:

  • За вътресъюзен внос  – 16000000,00 лв.
  • За вътресъюзен износ – 37200000,00 лв.

Прагът за опростено  деклариране на единични сделки с ниска стойност  е 500 лв. 

Публикувана е Заповед РД-05-774/11.10.2024 г. на Председателя на Националния статистически институт /НСИ/ за определяне на праговете за деклариране по системата „Интрастат“ за 2025 година.

Орпределени са праговете за деклариране по системата „Интрастат“ за 2025 година, както следва:

  1. За поток „Вътресъюзен износ” – 2 200 000 (два милиона и двеста хиляди) лева.
  2. За поток „Вътресъюзен внос ” – 1 700 000 (един милион и седемстотин хиляди) лева

Опредени са праговете за статистическа стойност по системата „Интрастат“ за 2025 година, както следва:

  1. За поток „Вътресъюзен износ” – 36 100 000 (тридесет и шест милиона и сто хиляди) лева.
  2. За поток „Вътресъюзен внос” – 17 000 000 (седемнадесет милиона) лева.

Опреден е праг за опростено деклариране на единични сделки с ниска стойност по системата „Интрастат“ за 2025 година – 500 (петстотин) лева.

Търговците на стоки могат да имат възникнало годишно или текущо задължение за деклариране по система Интрастат в зависимост от периода на възникване на задължението.

Годишно задължение за деклариране по система Интрастат поотделно за вътресъюзен внос и вътресъюзен износ за текущата година възниква, когато годишният обем на вътресъюзната търговия със стоки през предходната година надхвърли съответния праг за текущата година.

Текущо задължение за деклариране по система Интрастат поотделно за вътресъюзен внос и вътресъюзен износ през дадена година възниква, когато лицето не е имало възникнало годишно задължение и в рамките на годината обемът вътресъюзна търговия със стоки за даден търговски поток надхвърли съответния праг за съответната година.

За по – лесно изпълнение на задължението от лицата, които осъществяват вътресъюзна
търговия със стоки да наблюдават ежемесечно натрупаните кумулативни обеми вътресъюзна
търговия със стоки поотделно – за вътресъюзен износ и вътресъюзен внос, и да се
регистрират като Интрастат оператори, когато са изпълнени изискванията, сме разработили
следният Калкулатор Интрастат 2025г.

Счетоводно обслужване

Последвай ни

Сподели статията, ако ти е била полезна

За Anagami

Ние сме аутсорсинг компания с фокус нови технологии, дигитализация на документи, оптимизация на работни процеси, изграждане и управление на екипи.

Така постигаме пластични условия и комфортно обслужване за клиента във време на дигитална трансформация на бизнес процесите по целия свят. Ежемесечно работим с над 400 български и международни бизнеса благодарение на нашият екип от 70+ високо квалифицирани специалисти в сферата на счетоводство и администрация на бизнес процеси. Изграждаме и управляваме счетоводни и бек офис екипи за базирани извън България бизнеси и изпълняваме процеси изцяло по задание на клиента. Стремим се винаги да даваме повече.

Обслужваме изцяло онлайн. Тук сме, за да бъдем неразделна част от бизнеса на нашите клиенти и да допринесем за техния успех чрез нашата работа!

Заяви счетоводна услуга. Виж нашите счетоводни планове тук.

Свържи се с нас




    Съгласен съм предоставените от мен лични данни да бъдат използвани от "АААкаунтинг Плюс" ЕООД, за да получа релевантна информация по своето запитване.

    Още статии

    Които може да ти бъдат полезни: