Наред с революционното въвеждане в нашето законодателство на условия за регистриране на дружество с променлив капитал, с ДВ бр.66/01.08.2023г. се прие и процедура за несъстоятелност на предприемачи – определен кръг от физически лица.
Досега в Търговския закон (ТЗ) съществуваше само правна уредба по несъстоятелност на търговците.
КОИ ФИЗИЧЕСКИ ЛИЦА СА ПРЕДПРИЕМАЧИ?
В този кръг най-общо се включат: консултанти, експерт-счетоводители, одитори, артисти, адвокати, нотариуси, съдебни заседатели, частни съдебни изпълнители, лицензирани оценители, преводачи, архитекти, инженери, технически ръководители, артисти, застрахователни агенти, занаятчии, фрийлансъри и др.
По-горе изброените лица, подлежат на регистрация в Регистър БУЛСТАТ към Агенция по вписванията – в качеството си лица, упражняващи свободна професия и за тях не се прилага задължението да обявяват в търговския регистър финансови отчети.
Характерното за тези лица е, че извършват дейност за своя сметка, заедно с това поемат възникващите рискове и отговорности с една цел, а именно получаване на доходи/печалба.
Заложено условие в ТЗ, дадено физическо лице да се третира като предприемач е всички права, задължения и фактически отношения във връзка с дейността, която упражнява, по предмет и обем да не изискват водене на делата по търговски начин. От гледна точка на закона дейността може да е стопанска, занаят или професия.
Това е обстоятелството, което ще играе основна роля при разграничаване на това дали физическото лице ще се третира като предприемач или търговец от гледна точка на ТЗ.
По настоящем, процедурата по несъстоятелност на търговците, заложена в ТЗ по-известна като процедура по обявяване във фалит, има следните основни цели:
→ При наличието на хипотеза за оздравяване на съответните лица – как това да се осъществи и дейността да се развие напред във времето;
→ При невъзможност да се изпълни първата хипотеза, се предприема разпределяне на имуществото с цел удовлетворяване на кредиторите в най-пълна степен.
Съществува голямо сходство между дейността, която извършва предприемача и тази, извършвана от едноличния търговец (ЕТ). Всяко от двете физически лица, в организиране на своята дейност, не разграничава личното си имущество от имуществото на своето предприятие. В тази връзка има сходство между вече утвърдения правен институт на производство на несъстоятелност на ЕТ и нововъведения за предприемачите с добавяне на специални правила.
СПЕЦИАЛНИ ПРАВИЛА, КАСАЕЩИ ПРОИЗВОДСТВОТО ПО НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ НА ПРЕДПРИЕМАЧИТЕ
По правило, основание за откриване на производство по несъстоятелност е възникнала неплатежоспособност на лицето в качеството му на длъжник.
Състояние на неплатежоспособност е налице, когато длъжникът вече е спрял изплащане на своите задължения.
Според ТЗ, при търговците е налице неплатежоспособност, при невъзможност да изпълнят: изискуемо парично задължение, отнасящо се до търговска сделка; не са в състояние да покрият задълженията си към държавата и общините; не могат да изплатят за повече от два месеца трудови възнаграждения на най-малко 1/3 от служителите си.
Във връзка с по-широкия обхват на извършваната дейност от страна на предприемачите, специално за тях законодателят разширява понятието “неплатежоспособност”. Неплатежоспособен е предприемач, който не би могъл да покрие изискуемо парично задължение, възникнало и отнасящо се до сделка, неразривно свързана с упражняваната от него дейност. При всички случаи, когато не е възможно да се направи разграничение на личните задължения на предприемача, същите се считат за свързани с дейността, която упражнява.
Специално правило, касаещо предприемачите е въведено в ТЗ и по отношение на компетентния съд, в който се открива производството по несъстоятелност.
Съществуват две хипотези: при наличие на място на регистрация на извършваната дейност – компетентен съд в производството по несъстоятелност е окръжният съд по мястото на регистрация на предприемача; в случай, че предприемача няма място на регистрация – по неговия постоянен адрес. С това правило, законодателят осигурява приоритет на мястото на регистрация на дейността на предприемача, където се предполага установяването на неговото предприятие и имущество.
Друга особеност в процеса на производство по несъстоятелност на предприемачите е: всички актове, възникнали в процеса на производство по несъстоятелност, ще се вписват/обявяват в информационната система за производство по несъстоятелност на Министерството на правосъдието.
Само за сравнение, ЕТ обявяват актовете от процеса на производство по несъстоятелност в Търговския регистър.
ОПРОЩАВАНЕ НА ЗАДЪЛЖЕНИЯТА НА ПРЕДПРИЕМАЧИТЕ
За първи път в ТЗ се въвежда възможност за опрощаване на задължения на физически лица, по отношение на които производството на несъстоятелност е прекратено поради изчерпване на масата на несъстоятелността.
Правилата се прилагат, както за предприемачите, така и за ЕТ.
За да е налице опрощаване на задълженията на предприемача, следва в цялост да са изпълнени следните условия от негова страна:
→ да е прекратил упражняването на дейността си, към която са относими задълженията;
→ да са погасени от негова страна разноските, възникнали в производството по несъстоятелност;
→ да е погасил поне една трета от задълженията, при условие че същите не надхвърлят стойността на неговия несеквестируем доход (определен с чл.446 от Гражданския процесуален кодекс) за срок от три години след датата на откриване на производството по несъстоятелност, при спазване на реда на вземанията по ТЗ, заложен в чл.722, ал.1 ТЗ;
→ да не е допуснал увреждане на интересите на кредиторите, чрез извършване на определени действия/сделки от момента на откриване на производството по несъстоятелност;
→ да е изтекъл срок от три години от датата на прекратяване на производството по несъстоятелност с влязъл в сила съдебен акт.
За изпълнението на две от по-горе изброените условия, проверка се извършва от компетентния съд по несъстоятелността след подаване на молба от страна на предприемача, а именно:
→ за извършено плащане на всички разноски, възникнали от момента на откриване на производството;
→ за плащане на поне една трета от задълженията към кредиторите.
Към датата на опрощаване на задълженията, отпадат и всички ограничения за упражняване на съответната дейност от страна на предприемачите и ЕТ.
ПРОИЗВОДСТВО ПО СТАБИЛИЗАЦИЯ НА ПРЕДПРИЕМАЧИТЕ
Целта на производството по стабилизация на предприемачите е да предотврати откриването на производство по несъстоятелност чрез постигане на споразумение между предприемача и кредиторите му.
Следвайки разпоредбите на ТЗ, предприемачите следва да се приложат всички нормативни правила, които ЕТ прилагат при производството по стабилизация.
Компетентният съд по производството на стабилизация е окръжният съд по мястото на регистрация на предприемача, а в случай че предприемачът няма място на регистрация – по неговия постоянен адрес.
Всички актове, които възникват в производството по стабилизация на предприемача се вписват/обявяват в информационната система за производство по несъстоятелност на Министерството на правосъдието.
Съдържанието на статията е актуално към 01.08.2023 г.