Много от работодателите в страната предлагат на своите служители т.нар. ваучери за храна и активно рекламират това още при обявяване на свободни работни позиции с цел привличане на бъдеши кадри.
Ваучерите за храна представляват вид социална придобивка, която работодателя предоставя на служителите си, назначени по трудов договор и на лицата, назначени по договор за управление и контрол.
От гледна точка на осигурителното и данъчното законодателство, ваучерите за храна имат специфичен статут при изпълнение на определени условия.
В § 1, т. 34 от Допълнителните разпоредби (ДР) на Закон за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО), са заложени конктрентите изисквания. При изпълнението им, разходите ще бъдат признати за данъчни цели като социални, предоставени в натура. В този случай за част от стойността на ваучерите няма да се дължат данъци и осигуровки, както от страна на работодателя, така и от страна на служителя.
Важно е, посочените в ЗКПО критерии да бъдат изпълнени едновременно.
Максималният размер на ваучерите за храна, който е освободен от данъци и осигуровки е 200 лева на месец на наето лице.
Съгласно съществуващия режим за 2023г., служителите могат да използват ваучерите за храна за заплащане:
- в ресторанти, заведения за бързо обслужване и обекти за търговия с храни;
- на ползвани за битови нужди, електрическа и топлинна енергия, природен газ и вода;
- на дейности, осъществявани от културни организации по Закона за закрила и развитие на културата и на показ на филми съгласно Закона за филмовата индустрия и на туристически услуги съгласно Закона за туризма.
КАКЪВ Е РЕЖИМА НА ВАУЧЕРИТЕ ЗА ХРАНА ДО ПОСЛЕДНИТЕ ПРОМЕНИ?
Съгласно § 1, т. 36 от ДР на ЗКПО ваучерите за храна представляват вид книжа за замяна, които работодателя предоставя на служителите по трудов договор, както и на тези по договори за управление. Могат да се използват като разплащателно средство в ресторанти и обекти за търговия с храни при наличието на сключен договор за обслужване с оператор.
Обхватът на режима е разширен в сила от 01.07.2022г.. с използване на ваучерите освен за закупуване на храна и на ползването им за битови нужди, електрическа и топлинна енергия, природен газ и вода; за заплащане на дейности, осъществявани от културни организации по Закона за закрила и развитие на културата и на показ на филми съгласно Закона за филмовата индустрия и на туристически услуги съгласно Закона за туризма.
Този разширен режим ще е в сила до края на 2023г. (§1, ал.2 от Предходни и заключителни разпоредби на Закон за държавния бюджет на Република България за 2023г.).
Съгласно чл. 204, ал. 1, т. 2, буква „б“ от ЗКПО с данък върху разходите се облагат документално обоснованите социални разходи, предоставени в натура (ваучери за храна) на наети лица, назначени по трудов договор и договор за управление и контрол се облагат с данък върху разходите.
Съгласно § 1, т. 34 от ДР на ЗКПО социалните разходи в натура са тези отчетени като разходи за социални придобивки по чл. 294 от Кодекса на труда (КТ) и предоставени по реда и начина, дефиниран в чл. 293 от КТ или от ръководството на предприятието.”
Важно!
Социалните придобивки задължително следва да са еднакво достъпни за всички наети лица.
Данъчно облекчение е въведено с разпоредбата на чл. 209, ал.1 от ЗКПО, съгласно което “не се облагат с данък социалните разходи по чл. 204, ал. 1, т. 2, буква „б“ в размер до 200 лв. месечно, предоставени под формата на ваучери за храна на всяко наето лице, при изпълнение на следните условия:
- основното месечно възнаграждение на наетото лице в месеца на предоставяне на ваучерите е не по-малко от средномесечното основно възнаграждение на същото лице за предходните три месеца;
- към края на месеца, през който са начислени разходите за ваучери, работодателя няма подлежащи на принудително изпълнение публични задължения;
- ваучерите са предоставени на работодателя от оператор, получил разрешение за осъществяване на тази дейност от министъра на финансите.”
Важно!
Ако са изпълнени по-горе описаните условия, с данък върху разходите ще се обложи само сумата превшаваща 200 лв. на месец за всеки служител по отделно. Данъчната ставка на този данък е 10% и е дължим от работодателите. Декларирането му се извършва веднъж в годината с данъчна декларация по чл.92 от ЗКПО. Внася се до 30 юни на следващата година.
При всички случаи, когато не са изпълнени по-горните условия за освобождаване от данък по чл. 209 от ЗКПО, ще се обложи с 10% данък върху разходите, целият размер на начислените разходи (общата стойност на ваучерите за храна) за съответния календарен месец.
КОЙ ИЗДАВА ВАУЧЕРИТЕ ЗА ХРАНА?
Работодателите закупуват ваучерите за храна от лице, получило разрешение за осъществяване на дейност като оператор от министъра на финансите въз основа на конкурс.
Всеки, който желае провери актуалния списък на операторите, както и определените квоти, до които могат да издават ваучери.
Годишната квота за предоставяне на ваучери за храна се утвърждава със закона за държавния бюджет на Република България за съответната година.
До влизане в сила на промените, ваучерите за храна се издават от операторите само на хартиен носител.
РЕЖИМ СЛЕД ПРОМЕНИТЕ В СИЛА ОТ 01.01.2024Г.:
С ДВ бр.66/01.08.2023г. са обнародвани промени в Закона за държавния бюджет на Република България за 2023г. (ЗДБРБ за 2023г.),, с които се правят изменения в ЗКПО по отношениние режима на ваучерите за храна, считано от 01.01.2024г.
Въвеждат се ваучери за храна на електронен носител и се прави разграничение между тях и съществуващите в момента на хартиен носител.
Важно!
В периода от 01.01.2024г. до 30.06.2024г. двата вида ваучера ще се издават успоредно. В тази връзка операторите могат да отпечатват и предоставят ваучери на хартиен носител само до 30.06.2024г. Работодателите в този преходен период могат да предоставят или ваучери за храна на хартиен носител или на електронен носител.
Считано от 01.07.2024г. ваучерите за храна ще се издават и предоставят само и единствено в електронен носител.
По отношение на данъчното облагане, запазва се размерът на необлагаемите ваучери за храна, независимо дали са предоставени на хартиен или електронен носител. За целта е създаден нов чл.209а от ЗКПО, касаещ ваучерите на електронен носител – 200 лв. на наето лице за календарен месец.
Важно!
За ваучера за храна на електронен носител и за плащанията, извършвани с него, наетите лица не заплащат комисиони и такси (чл.209а, ал.13 от ЗКПО).
В ЗАКЛЮЧЕНИЕ,
Въвеждането на ваучери за храна на електронен носител определено ще улесни в максимална степен: издаването им, последващото им използване и цялостно им отчитане.
Съдържанието на статията е актуално към 01.08.2023 г.