Правилата за разпределение на дивидент са заложени в Търговския закон (ТЗ), съгласно който начина на разпределение на дивидент зависи от правната форма на конкретното дружество.
- Акционерно дружество (АД) :
За да разпредели дивидент едно акционерно дружество то трябва да отговаря на определени критерии :
- Дружеството да е реализирало счетоводна печалба (печалба след приспадане на съответния данък) през изминалата календарна година. Необходимо е този финансов резултат да бъде отразен в годишния финансов отчет и да бъде приет от Общото събрание на дружеството; и
- чистата стойност на имуществото на фирмата (всички активи – всички пасиви), намалена с печалбата, която ще се изплати, да е не по-малка от сумата на регистрирания капитал на дружеството, увеличена с „фонд“ Резервен от счетоводния баланс на фирмата. По закон АД е задължено да отделя 10% от формираната печалба във фонд „Резерви“, докато съответния фонд не достигне 10% от капитала на фирмата.
Само и единствено ако са налице тези обстоятелства, Акционерното дружество може да гласува и одобри разпределението на дивидент.
- Дружества с ограничена отговорност (ООД и ЕООД):
Те имат право да разпределят дивидент единствено ако:
- Дружеството е реализирало счетоводна печалба (печалба след приспадане на съответния данък) през изминалата календарна година. Необходимо е този финансов резултат да бъде отразен в годишния финансов отчет и да бъде приет от Общото събрание на дружеството; и
- чистата стойност на имуществото на фирмата (всички активи – всички пасиви), намалена с печалбата, която ще се изплати, е не по-малка от сумата на регистрирания капитал на дружеството. Според българското законодателство, дружествата с ограничена отговорност нямат задължение да формират фонд „Резерви“.
- Еднолични търговци (ЕТ) – Тази правна форма се третира като физическо лице. В този смисъл, от правна гледна точка, не възникват отношения между два субекта. Именно за това ЕТ не разпределя дивидент, а печалбата се явява като доход за физическото лице. Данъчната основа и размера на съответния данък са регламентирани в Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО), като е важно да се отбележи че данъчната ставка е 15%.
Дивидентите се облагат с данък при източника (окончателен данък).
Съгласно чл.194 от ЗКПО с данък при източника се облагат дивидентите, разпределени от местни юридически лица в полза на:
- чуждестранни юридически лица, с изключение на случаите, когато дивидентите се реализират от чуждестранно юридическо лице чрез място на стопанска дейност в страната;
- местни юридически лица, които не са търговци, включително на общини.
Не се облагат с данък дивиденти, разпределени в полза на: местно юридическо лице, което участва в капитала на дружество като представител на държавата; договорен фонд; и чуждестранно юридическо лице, което е местно лице за данъчни цели на държава – членка на Европейския съюз, или на друга държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, с изключение на случаите на скрито разпределение на печалба.
Съгласно чл.38 от ЗДДФЛ с окончателен данък се облагат облагаемите доходи от дивиденти, разпределени в полза на:
- едноличен търговец;
- местно или чуждестранно физическо лице от източник в България;
- местно физическо лице от източник в чужбина.
Ставката на данъка е 5%, съгласно чл.200, ал.1 от ЗКПО и чл. 46, ал.3 от ЗДДФЛ и се изчислява върху брутната сума на разпределените дивиденти.